Rząd prowadził stan klęski żywiołowej

redakcja
16.09.2024
729x308

W poniedziałek, 16 września rząd wprowadził na terenach ogarniętych powodziom stan klęski żywiołowej.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej zapowiedział jeszcze w niedzielę premier Donald Tusk. Wówczas Rada Ministrów przedstawiła projekt stosownego rozporządzenia. Dzień później podjęto już konkretne kroki. Stan klęski żywiołowej został wprowadzony na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni. Okres obowiązywania może zostać przedłużony, jednak tylko za zgodą Sejmu.

Obowiązuje on na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gminy na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Konkrety podaje onet.pl.

Chodzi o:

  • w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę
  • w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim
  • w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

 

Schemat działania w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej określa ustawa z 18 kwietnia 2002 r. Według niej stan klęski żywiołowej nakłada zarówno na mieszkańców, jak i osoby tymczasowo znajdujące się na tym terenie,  szereg ograniczeń praw i obowiązków. Należą do nich m.in. zawieszenie działalności określonych przedsiębiorców, całkowita lub częściowa reglamentacja zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły, zakaz okresowego podwyższania cen na towary lub usługi określonego rodzaju, nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów, zakaz organizowania lub przeprowadzania imprez masowych i nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się.

Z kolei jak informuj Business Insider, po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej, rząd musi liczyć się z kwestią wypłaty odszkodowań. Kwestię tę reguluje ustawa z 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

red.

redakcja
16.09.2024