Dni wolne od pracy – jak się leczyć?

redakcja
02.06.2024
nocna_i_swiateczna_czerwiec_hero

Co zrobić, gdy podczas dni wolnych od pracy zaistnieje potrzeba uzyskania pomocy lekarskiej?

Nocna i świąteczna pomoc lekarza lub pielęgniarki czasami może być potrzebna, gdy nagle pogarsza się stan zdrowia i nie można poczekać do otwarcia przychodni, do której jest się zapisany.

Możesz skorzystać z pomocy, jeśli:

  • nagle zachorujesz
  • Twój stan zdrowia pogorszy się, ale nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia
  • zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
  • zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są otwarte od godz. 18 do 8 następnego dnia (od poniedziałku do piątku) oraz przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy).

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach, jak podstawowa opieka zdrowotna. Na wizytę u specjalisty trzeba poczekać do dnia roboczego. Nie ma konieczności rezerwowania wizyty w placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

MAPĘ PLACÓWEK NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ

W ramach pomocy w placówce można otrzymać: poradę lekarską, zabiegi pielęgniarskie (np. zastrzyki) zwolnienie lekarskie (jeżeli występują wskazania medyczne) i e-recepty na potrzebne leki.

Doraźna pomoc dentystyczna

Z doraźnej pomocy dentystycznej można skorzystać z pomocy dentystycznej w nagłej sytuacji, gdy rozboli nas ząb. Jest ona udzielana w dni powszednie od godz. 19 do 7 następnego dnia oraz w soboty, niedziele i dni wolne od pracy – całodobowo.

OTO MAPA PLACÓWEK ŚWIADCZĄCYCH DORAŹNĄ POMOC DENTYSTYCZNĄ.

Zagrożenie życia

Co zrobić, gdy jest się świadkiem wypadku lub sytuacji zagrożenia? Izby przyjęć oraz szpitalne oddziały ratunkowe udzielają pomocy w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Jeśli znajdzie się w sytuacji nagłego bezpośredniego zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia – należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego.

TU MOŻNA SPRAWDZIĆ, GDZIE JEST NAJBLIŻSZY SOR.

Jeśli nie ma konieczności ratowania życia lub zdrowia, należy iść do poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a nie na SOR!

SOR-y i izby przyjęć w szpitalach nie udzielają porad i nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani specjalisty. Taką poradę dostaje się w dni robocze.

O kolejności przyjęć na SOR-ze decyduje personel medyczny, który ocenia stan zdrowia pacjentów. Nie decyduje kolejność przybycia.

mat. pacjent.gov.pl

 

redakcja
02.06.2024