Polskie Malediwy czyli Park Gródek w Jaworznie. Lazurowa woda oraz piękne klify.

Adam Kostyra
09.05.2022
fot. K KIK

Miejsce to przyciąga mnóstwo turystów właśnie dla tych przepięknych widoków.

Jeśli ktoś z Was nie był na Malediwach to na Śląsku może mieć ich namiastkę. A mianowicie chodzi tutaj o malowniczy Park Gródek, który znajduję się w Jaworznie. Jest tu lazurowa woda, strome klify oraz małe wysepki, prawie jak na Malediwach.

Do Parku Gródek zjeżdżają turyści w każdym wieku. Widoki są niesamowite.

Nad zbiornik wodny można udać się dwoma trasami. Pierwsza z nich prowadzi przez Bacówkę, w której można zobaczyć hodowane tam zwierzęta, droga ta prowadzi nad zbiornik Wydra.

Natomiast druga droga jest łatwiejsza do pokonania. Po drodze do niej należy ominąć ośrodek nurkowania oraz obejść dawny kamieniołom, aż uda się dostać na wielką polanę z altankami znajdującymi się w wodzie. Krystalicznie czysta woda jest przepiękna, ale nie można w tym miejscu się kąpać.

fot. K KIK

Park Gródek w Jaworznie znajduję się między Pieczyskami a Ciężkowicami. Powstał on na terenie dawnych wyrobisk cementowni oraz zakładów dolomitowych. Obecnie są tutaj nowe ścieżki, kładki oraz altany a roślinność porasta dawniej mocno zdegradowaną przestrzeń.

Na terenie parku znajduje się arboretum. Arboretum Park Gródek obejmuje wyrobiska po eksploatacji dolomitu byłej Cementowni Szczakowa, która eksploatowana była od około 1880 do 1990 roku, mająca powierzchnię 58,54 ha.

Mimo poprzemysłowego pochodzenia teren ten ma wyjątkowe walory przyrodnicze. Występuje tutaj mozaika siedlisk przyrodniczych a mianowicie: ciepłolubnych muraw, łąk, siedlisk naskalnych, terenów podmokłych, zbiorników wodnych, borów czy lasów grądowych. Teren ukształtowany jest licznymi punktami widokowymi, co sprawia, że obszar ten jest bardzo atrakcyjny krajobrazowo.

Dwa zbiorniki wodne czyli Wydra oraz orka mają charakterystyczną turkusową barwę. Zbiornik Orka ma głębokość 18,5 metra i są tam zatopione dwie koparki, oraz statek. Stanowi to jeden z najbardziej ciekawych obiektów dla nurków. Znajduję się tam prywatna baza nurkowa. Przez zbiornik Wydra prowadzi kręta ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę z perspektywy wody.

Park czynny jest 24 godziny na dobę, przez cały rok, a wejście do parku jest bezpłatne. W okolicy parku są 3 darmowe parkingi gdzie można zostawić swój samochód.

Do parku można zabrać psa na smyczy, natomiast w zbiornikach wodnych nie można się kąpać.

Adam Kostyra
09.05.2022