Prawo jazdy. Osoby powyżej 65 roku życia będą musiały przejść kilka badań

redakcja
11.02.2024
travel-2724330_1280

Osoby powyżej 65 roku życia, które nadal chcą być czynnymi kierowcami, będą zobligowane do przejścia obowiązkowych badań psychologicznych. Dzięki nim zostanie oceniona zdolność do kierowania pojazdem. Zmiana ta obecnie jest w fazie projektowania. 

Komisja Europejska, by zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na drogach, zamierza wprowadzić obowiązkowe badania dla seniorów. Zmiana ma nastąpić jeszcze w 2024 r. Obecnie jest w fazie projektowania.

-Według planów, kierowcy powyżej 65. roku życia przejdą obowiązkowe badania psychologiczne. Za pomocą takiego testu będzie możliwa ocena zdolności psychicznych do prowadzenia pojazdu, a także wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych, czy też kłopotów z koncentracją. Przewidywane jest też wprowadzenie zmodyfikowanych testów dla kierowców po 70 r.ż. Co więcej, osoby, które są już po 75. urodzinach, będą zobligowane do przechodzenia badań psychologicznych co roku – informuje www.medonet.pl.

Dodatkowo maksymalny termin ważności prawa jazdy dla seniorów najprawdopodobniej zostanie skrócony do 5 lat.

Kryteria zdrowotne, jakie trzeba spełnić, aby starać się o bycie kierowcą, precyzuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 sierpnia 2019 roku w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Kto chce mieć prawo jazdy, nie może mieć poważnych dysfunkcji wzroku, słuchu, układu nerwowego, ruchowego czy sercowo-naczyniowego.

Podczas testów kwalifikacyjnych należy również sprawdzić, czy pacjent nie zmaga się z takimi problemami zdrowotnymi jak m.in. cukrzyca, niewydolność nerek czy też objawy wskazujące na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie. Konieczna jest również ocena stanu psychicznego osoby, która ubiega się o prawo jazdy.

red.

 

redakcja
11.02.2024