Częstochowa. Promocja książki „Bajki, które nie istniały”

redakcja
19.02.2024
PRZEDSZKOLAKI_KSIAZKA_min_14.12.2023-18

W środę, 21 lutego w klubokawiarni Pestka w Częstochowie odbędzie się promocja książki „Bajki, które nie istniały” napisanej przez dzieci i dla dzieci, którą wydała firma Klimas Wkręt-met. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

O niezwykłym projekcje firmy Klimas Wkręt-met pisaliśmy już na naszym portalu. Książka „Bajki, które nie istniały” to owoc związanej z Częstochową marki Klimas Wkręt-met oraz Gminnego Przedszkola w Starczy. Nietuzinkowe wydawnictwo trafi wszędzie tam, gdzie mali pacjenci walczą o swoje zdrowie i sprawność, aby dodać im otuchy i pozwolić znów być dzieckiem.

„Bajki, które nie istniały” (mat. Wkręt-met)

Ta zupełnie nowa, świeżutka, bo wydrukowana w połowie stycznia pozycja, stanowiąca efekt niezwykłej fuzji edukacji, biznesu i chęci czynienia dobra. Książki nie da się kupić, bo cel jej powstania nie jest komercyjny. „Bajki, które nie istniały” powędrują na oddziały dziecięce szpitali i klinik, placówek rehabilitacyjnych, stowarzyszeń i fundacji pracujących z dziećmi. Mali pacjenci w codziennej rutynie i poddawani dziesiątkom zabiegów czy terapii często dorośleją zbyt szybko. Taki książkowy powrót do krainy fantazji, w którą zabiorą ich rówieśnicy, to chwila wytchnienia i szansa na szczery dziecięcy uśmiech.

Trzy zawarte w „Bajkach” historie wspólnymi siłami stworzyły dzieci z Gminnego Przedszkola w Starczy. Otrzymały jedynie początek każdej z nich, a to, jak potoczyła się akcja, zależało od nich oraz ich wspierających opiekunów i rodziców, którzy pomagali maluchom formułować myśli i ubierać je w słowa. Co więcej, każdy z małych autorów zilustrował swój fragment opowieści, dzięki czemu jest pięknie, różnorodnie i prawdziwie.

Projekt już kilka lat temu rozpoczęła Joanna Zając, dyrektor placówki w Starczy. I ona, z pomocą Klimas Wkręt-met, stara się rokrocznie wydawać jedną historię, stworzoną przez dzieci, które kończą edukacyjną przygodę z przedszkolem i ruszają dalej. Te książeczki były piękną pamiątką dla nich i ich bliskich, jednak – co zrozumiałe – nie trafiały w szerszy obieg.

– Od kilku lat współpracujemy z Gminnym Przedszkolem w Starczy, a projekt z książką, którą tworzą: piszą i ilustrują przedszkolaki od razu przypadł nam do serca. Gdy wsparliśmy wydanie trzeciej opowieści, pojawił się pomysł, żeby te historie wypuścić w świat. Zasługują na to, żeby zasilić znacznie więcej biblioteczek, zwłaszcza w miejscach, gdzie mogą wywołać uśmiech i przywrócić nadzieję. Albo choć na chwilę pozwolić zapomnieć o troskach -mówi Joanna Klimas-Leśniak, doradca zarządu Klimas Wkręt-met.

Spotkanie promujące książkę odbędzie się w środę, 21 lutego w częstochowskiej klubokawiarni Pestka (ul. Śląska 3/5). Początek o godz. 18. Rozmowę o idei powstania „Bajek, które nie istniały” i jej małych twórcach poprowadzi Tomasz Florczyk.

red.

redakcja
19.02.2024