Queerowy Projekt Błysk. Nowa przestrzeń dla społeczności LGBTQ+ w Częstochowie

redakcja
31.10.2024
448822285_2717616678412136_1294242929779137507_n

W obliczu rosnącej potrzeby tworzenia bezpiecznych i inkluzyjnych przestrzeni dla społeczności LGBTQ+, Queerowy Projekt Błysk ruszył w czerwcu z serią działań skierowanych do osób queerowych z Częstochowy i okolicznych powiatów. Projekt ma na celu zwiększenie widoczności tej społeczności, edukację lokalnych społeczności oraz stworzenie platformy, gdzie osoby LGBTQ+ będą mogły swobodnie wyrażać siebie i swoje doświadczenia.

„Chcemy przeżywać siebie w tym wszystkim, co odczuwamy jako prawdziwe” – cytując Renatę Lis z książki „Moja ukochana i ja, twórcy projektu podkreślają potrzebę budowania przestrzeni, w której osoby queerowe mogą czuć się bezpieczne i akceptowane w społeczeństwie, które na co dzień faworyzuje heteronormatywność i cisnormę.

Oto kluczowe inicjatywy Queerowego Projektu Błysk:

Warsztaty dla osób queerowych

Minionego lata zorganizowane zostały trzy warsztaty, podczas których uczestnicy wspólnie analizowali niezręczności i bariery komunikacyjne, które napotykają w kontaktach z osobami hetero. Efektem tych spotkań są treści edukacyjne w formie plansz informacyjnych, które można obecnie zobaczyć w wielu miejscach publicznych w Częstochowie i pobliskich miejscowościach, takich jak Urząd Miasta Częstochowy, Galeria Miejska, Kino Studyjne, a także szkoły, galerie i kawiarnie. Celem tego działania jest ułatwienie osobom spoza społeczności LGBTQ+ lepszego zrozumienia, jak poprawnie komunikować się z osobami queerowymi.
Plansze można również pobrać ze strony Stowarzyszenia 4 Żywioły.

Zin „(Nie)przestrzeń”

Publikacja zinowa ma stać się platformą dla queerowych artystów z regionu. Każda osoba związana ze społecznością LGBTQ+ do 15 października mogła zgłosić swoje prace – od opowiadań i esejów po fotografie i rysunki – które dotyczą tematyki queerowej. Zin pozwala na wyrażenie zarówno osobistych doświadczeń dyskryminacji, jak i afirmacji tożsamości.

Finałowy event

Zwieńczeniem projektu będzie wydarzenie edukacyjno-artystyczne, które odbędzie się 29 listopada w Konduktorowni w Częstochowie. W programie znajdą się m.in. wykład dra Michała Bomastyka,prezesa zarządu i konsultanta ds. polityki równościowej w Instytucie Przeciwdziałania Wykluczeniom w Toruniu, premiera zina „(Nie)przestrzeń”, wystawa prac artystów queerowych oraz koncert duetu Susk&slodkakotka123. Na wydarzenie będą obowiązywały zapisy.

Dlaczego warto działać już teraz?

Queerowy Projekt Błysk powstał w odpowiedzi na alarmujące wyniki raportu „Rainbow Europe 2024”, który ukazuje, że Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem praw człowieka i jakości życia osób LGBTQ+ – z wynikiem zaledwie 17,5%. Dyskryminacja społeczna i prawna, przemoc oraz wykluczenie wciąż są codziennością dla wielu osób queerowych w Polsce.

W czasach, gdy mowa nienawiści i przestępstwa motywowane nienawiścią wobec społeczności LGBTQ+ rosną w całej Europie, lokalne inicjatywy takie jak Queerowy Projekt Błysk stanowią krok ku zmianie i budowaniu bardziej akceptującej społeczności. Projekt jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu SPLOT WARTOŚCI.

Kontakt:

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronach społecznościowych oraz na oficjalnej stronie internetowej:

  • Instagram: @blysk2024
  • Facebook: Queerowy Projekt Błysk
  • Strona www: 4zywioly.org.pl

 

mat. Queerowy Projekt Błysk

redakcja
31.10.2024