ZUS otworzył kolejne okno transferowe

redakcja
07.04.2024
729x308

ZUS otworzył kolejne okno transferowe. Można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być: zapisana na jej subkonto w ZUS albo przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Aby poinformować ZUS o swojej decyzji, należy przekazać wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” ZUS-US-OFE-03. Można to zrobić do 31 lipca 2024 r.

Formularz o symbolu ZUS-US-OFE-03 udostępniono na: portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, stronie internetowej www.zus.pl.  Można go dostać także w każdej placówce ZUS w sali obsługi klientów.

Oświadczenie można dostarczyć do ZUS: elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, osobiście – w każdej placówce ZUS w sali obsługi klientów, a także pocztą – na adres dowolnego oddziału ZUS.

Ważne! Nie składa się oświadczenia, jeśli nie chce się zmieniać decyzji, którą podjęło się w poprzednim oknie transferowym, lub osiągnie się powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchomiony będzie„suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS, które zapisujemy na subkoncie.

Jeśli dotychczas nie było się członkiem żadnego OFE, a chce się, aby część składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinno się zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który się wybrało.

mat. ZUS

redakcja
07.04.2024