Finał trasy Punky Reggae Live 2024 już 20 kwietnia w klubie Studio

redakcja
16.04.2024
410185158_852490163549056_5421235385749726894_n

Trasa Punky Reggae Live zmierza to wielkiego finału. Ten odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia w krakowskim klubie Studio. Na scenie: Farben Lehre, Gutek, Leniwiec, The Bill, Akurat i Zenek Kupatasa.

Kim są artyści tegorocznej trasy Punky Reggae Live 2024? Zacznijmy od formacji, która dała początek temu przedsięwzięciu.

Od 2004 roku zespół ten był pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców tej trasy koncertowej, która rokrocznie odwiedzała kilkadziesiąt klubów w większości dużych polskich miast, a w 2018 roku – po kilku latach przerwy – ponownie, z sukcesem, powróciła na polską mapę koncertową.

Punky Reggae Live

Mowa oczywiście o Farben Lehre. Formacja powstała we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu na bogatą dyskografię kapeli składa się 14 płyt studyjnych, sześciu DVD oraz liczne kompilacje. Od wielu lat zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na swoim koncie płoccy muzycy mają występy u boku tak znaczących formacji jak the Exploited, Die Toten Hosen, New Model Army, Toy Dolls, U.K. Subs, G.B.H., Vibrators czy Dritte Wahl. W 2021 roku grupa świętowała swoje 35. urodziny, w związku z czym ukazało się kilka jubileuszowych wydawnictw, takich jak: m.in. „Pieśni XX wieku” czy „Akustycznie”. Na początku marca 2023 roku światło dzienne ujrzał najnowszy, premierowy album Farben Lehre zatytułowany „Na zdrowie”, a chwilę później ten sam krążek został wydany w postaci winyla. Z pewnością wiele nowych kawałków pojawi się w koncertowej setliście.

Z kolei zespół The Bill powstał w 1986r w Pionkach z inicjatywy Kefira i Skóry. Pierwsze lata działalności, to głównie próby, koncerty na lokalnych scenach i…częste zmiany składu. Ostateczny skład zespołu z tego okresu, to : Skóra, Kefir, Soko, Mielony. W 1990 r. The Bill opuszcza Skóra, a na wokalu jego miejsce zajmuje Soko. Zespół w składzie trzyosobowym zostaje zaproszony do Jarocina ’92 i zdobywa tam nagrodę publiczności. Fakt ten, rozpoczyna kolejny etap działalności. Pojawia się pierwsza płyta „The Biut”. Jej sprzedaż zaskakuje wszystkich. W ciągu kilku tygodni, sprzedaje się około 60000 egzemplarzy. Zespół koncertuje, zalicza kolejne festiwale jarocińskie, jednocześnie przygotowując kolejne płyty. Pojawiają się: „Początek Końca” i „Sex and Roll”. Latem 1996 roku The Bill nagrywa czwartą płytę „Daję Wam Ogień” i… zawiesza działalność na 8 lat. W 2004 roku wraca na scenę i okazuje się, że o nim nie zapomniano. Aktualnie grupę tworzą: Kefir – wokal, gitara, Jędrek – gitara, Zawad – gitara basowa, wokal i Artie – perkusja.
Leniwiec gra melodyjną, czadową mieszankę rocka, reggae, ska, folk i punk wzbogaconą dźwiękami, akordeonu i puzonu. Dochodzą do tego zazwyczaj zaangażowane, ale czasem też zupełnie niepoważne, teksty. Muzyka w ich wykonaniu to nie tylko mocne hasła o sprawach, które uważają za słuszne i ważne, ale też zabawa, dowcip i humor. W maju 2001 ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana: „Z tarczą lub na tarczy”. Po wysłuchaniu tego materiału Jurek Owsiak zaprosił grupę na Przystanek Woodstock. Występ na tym festiwalu był dla muzyków wydarzeniem niezapomnianym, jednak muzycy ciepło wspominają każdy z zagranych koncertów, nawet te małe, zwłaszcza grane w miejscach tak dziwnych jak więzienie, basen miejski czy tama przeciwpowodziowa. Od występu na Przystanku Woodstock i wydania pierwszego materiału działalność Leniwca nabrała dużego tempa. Zespół zagrał ponad 900 koncertów w dziewięciu krajach, grając z największymi gwiazdami i legendami sceny punk-rockowej. Jak dotychczas, ostatnim wydawnictwem firmowanym przez jeleniogórską formację jest studyjny album „Raj”, który ukazał się jesienią 2016 roku.
Niewielu wokalistów wzięło gościnnie udział na prawie setce płyt. Sprawdził się u boku hip-hopowców, rockmenów, punkowców. Większość osób interesujących się muzyką rozpoznaje charakterystyczny głos Gutka nawet w zupełnie nieoczekiwanych projektach… Piotr Gutkowski – najbardziej kojarzony jako frontman Indios Bravos, nigdy nie zamykał się w jednej, muzycznej formule. W 2018 roku w końcu objawił światu swój solowy projekt, do którego współtworzenia zaprosił Dawida Mańkowskiego (gitara, klawisze), Tomka Mańkowskiego (perkusja, elektronika) i Janka Koźlińskiego (gitara basowa, klawisze). W takim składzie, jako zespół Guret, nagrali swoją debiutancką płytę, zatytułowaną „Stan rzeczy”. Zespół ruszył w Polskę w trasę koncertową, pojawił się na trzech edycjach Punky Reggae Live (2018, 2019, 2022) i zagrał na kilku prestiżowych festiwalach muzycznych.
Przedostatni na koncertowej liście jest zespół Akurat. To niepowtarzalne zjawisko na polskiej scenie. Zespół ceniony za świetny koncertowy show, ale także za inteligentne, dowcipne oraz zaangażowane teksty. Akurat ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: „Do prostego człowieka”, czy „Wiej-ska” oraz z drugiej strony – lekkie piosenki, „evergreeny” chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach jak „Lubię Mówić z Tobą” czy „Hahahaczyk (Dyskoteka Gra)”. Status gwiazdy sceny niezależnej Akurat zdobył trzykrotnym występem na Przystanku Woodstock. Później był Jarocin, Fama, występy w 7 europejskich krajach oraz koncerty na żywo w Polskim Radio. Po ponad 20 latach działalności zespół nie musi już nic nikomu udowadniać. To nie lider, hit czy moda – to kolektyw zawodowych muzyków, w którym każdy świetnie opanował swój fach nie tracąc przy tym charakteru oraz radości z bawienia się muzyką.

Punky Reggae Live

Pulę zamyka Zenek Kupatasa. To jeden z najbardziej zapracowanych ludzi na polskiej scenie niezależnej. Od 1997 roku czynnie tworzy, pisze piosenki i wydaje płyty własnym sumptem. Mając 15 lat założył zespół Kabanos, któremu przewodził przez 21 lat. Obecnie tworzy pod własnym szyldem. Ma na koncie 10 albumów – od metalowego walca w wymyślonym języku („33”) po płytę dla dzieci na jednym motywie perkusyjnym („Na Jedno Kopyto”). Ostatnie albumy są kwintesencją jego stylu – punkmetalowe, motywujące hymny ze swoistą dla niego filozofią, nieprzynależną twardo do żadnej konwencji, a stawiającą na szczerość, humor i wolność przekazu. Obecnie promuje drugą część concept albumu „Rezyliencja II – Jakie to jest piękne” poświęconego budowaniu odporności na otaczającą nas rzeczywistość i odzyskiwaniu utraconych sił. Na koncertach nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Jego koncerty zawsze są otwarte na publikę, gdzie zaciera się granica między zespołem, a publicznością. Wspomagają go w tym na scenie gitarzysta Jurek Halapenio, basista Włodek Bombel i perkusista Boguś Bambaryła.
Sobotni koncert w klubie Studio (ul. Budryka 4) rozpocznie się o godz. 17 (wejście od godz. 16). Bilety w przedsprzedaży kosztują 120 zł, a w dniu koncertu – 130 zł.
Sprzedaż biletów:
Bilety kolekcjonerskie można zamówić tutaj:
UWAGA !!!
Rezerwacja telefoniczna biletów w cenie przedsprzedaży (120 PLN) – tel. 665 823 666, mailowa – kalina.k666@wp.pl  (w mailu proszę podać: imię nazwisko, miasto koncertu i ilość biletów).
red.

redakcja
16.04.2024