Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Wybitna socjolog miała 81 lat

redakcja
15.04.2024
candle-2926789_1280

15 kwietnia zmarła prof. Jadwiga Staniszkis. Wybitna socjolog i analityk polityczny w przyszłym tygodniu skończyłaby 82 lata.

Jadwiga Staniszkis urodziła się 26 kwietnia 1942 r. w Warszawie. Była socjologiem, publicystką, profesorem nauk humanistycznych, od 1992 r. profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, a także laureatką Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Należała do grona młodych asystentów, którzy wspólnie z cenionymi profesorami (m.in. Zygmuntem Baumanem, Włodzimierzem Brusem, Leszkiem Kołakowskim, Tadeuszem Kotarbińskim czy Marią Ossowską) oraz aktywnymi politycznie studentami (tzw. komandosami, m.in. Sewerynem Blumsztajnem, Teresą Bogucką, Janem Lityńskim, Adamem Michnikiem i Henrykiem Szlajferem) organizowali intelektualne życie polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach tak zorganizowanego środowiska uczestniczyła w wydarzeniach marcowych w 1968. Za udział w protestach studenckich spotkały ją represje – została zwolniona  z pracy i trafiła do aresztu.

Pracę doktorską zaczęła pisać jeszcze w czasie aresztowania, a obroniła ją, pracując jako nauczycielka w szkole pielęgniarskiej. Do pracy w Instytucie Socjologii przywrócono ją dopiero w 1981. Wcześniej, w sierpniu 1980 r. została zaproszona przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku do udziału w negocjacjach ze stroną rządową. Po zawarciu porozumień sierpniowych i utworzeniu NSZZ „Solidarność” doradzała związkowcom.

Zajmowała się głównie szeroko pojętą socjologią polityki, a także socjologią ekonomiczną i socjologią organizacji. W sferze jej zainteresowań znajdują się problemy transformacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej, teorii realnego socjalizmu i postkomunizmu, a także globalizacji.

Długo sympatyzowała z Prawem i Sprawiedliwością i ostro krytykowała Platformę Obywatelską. Po objęciu przez PiS władzy w 2015 r. wielokrotnie wyrażała rozczarowanie polityką partii Jarosława Kaczyńskiego.

W 2021 r. Jadwiga Staniszkis wycofała się z publicznej działalności. W listopadzie 2023 r. w wywiadzie dla portalu wprost.pl, jej córka Joanna ujawniła, że matka zmaga się z szybko postępującą chorobą Alzheimera.

Profesor zmarła 15 kwietnia. Informację o jej śmierci potwierdziła Polskiej Agencji Prasowej córka zmarłej. Na wiadomosci.wp.pl poinformowano, że pogrzeb Jadwigi Staniszkis odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia w kościele w Podkowie Leśnej.

red.

redakcja
15.04.2024