„Nieśmiertelni” w Częstochowie. Najpierw Robert Johnson, potem Jimi Hendrix
„Nieśmiertelni” to tytuł sztandarowej imprezy organizowanej od kilku lat przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie. Kolejny sezon spotkań wystartuje tuż po wakacjach. Pierwsze spotkania już 4 i 18 września. Zostaną poświęcone Roberta Johnsona i Jimiego Hendrixa.
„Nieśmiertelni” to cykl, który powstał w 2017 r. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie wprowadziła go dla upamiętnienia wielkich artystów różnych dziedzin sztuki. Cykl odbywa się niejako na przekór. Na przekór nieuchronności śmierci, która zabiera nawet tych, których talent i wpływ na historię muzyki, rozrywki czy sztuki pozostaje bezsporny.
Bohaterami częstochowskiego projektu do tej pory byli m.in.: David Bowie, Leonard Cohen, Prince, B.B.King, Tadeusz Nalepa, Mieczysław Kosz, Agnieszka Osiecka, Piotr Machalica, Freddie Mercury, Tina Turner, Janis Joplin, The Doors, Krzysztof Komeda oraz Mieczysław Fogg.
Kolejnym edycjom towarzyszą różnorodne atrakcje, jak np. koncerty, odtwarzanie muzyki na sprzęcie audiofilskim, wyświetlanie filmów dokumentalnych, biograficznych i fabularnych; wystawy fotografii, malarstwa, plakatów; czy prezentacja unikatowych dokumentów albo książek.
Po wakacyjnej przerwie „Nieśmiertelni” doczekają się kolejnego sezonu. Ten rozpocznie się już 4 września. Bohaterem opowieści będzie Robert Johnson. To jeden z pierwszych członków „klubu 27”, tj. grupy utalentowanych artystów-muzyków, którzy, odeszli nie przekroczywszy tej magicznej granicy wieku. Żył krótko, acz intensywnie, zmarł osiemdziesiąt sześć lat temu, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Niewiele rzeczy miało dla niego znaczenie, poza muzyką. Legenda głosi, że pewnej nocy, gdzieś na rozstaju dróg, w zamian za talent zaprzedał swoją duszę diabłu. Pilnie strzegł swej techniki gry, a jego twórczość wywarła wpływ na rozwój amerykańskiej muzyki popularnej. Echa jego stylu znaleźć można w twórczości Erica Claptona, Boba Dylana czy Jimiego Hendrixa.
Muzyczną stronę spotkania wypełni koncert. W repertuarze Roberta Johnsona usłyszymy Biga Gilsona pochodzącego z Brazylii gitarzystę, wokalistę, kompozytora oraz Łukasza Gorczycę – muzyka, kompozytora, basistę, aranżera, współtwórcę, z Jackiem Moore’em zespołu A.M.G.
Wydarzenie odbędzie się w Klubie Stacherczak (al. Kościuszki 1). Początek o godz. 20.30, a poprowadzi je dziennikarz muzyczny, który o bluesie wie wszystko – Jan Chojnacki.
Pod tym samym adresem, o tej samej godzinie i z tym samym prowadzącym odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu. Zaplanowano je na 18 września. Tym razem „Nieśmiertelni” poświęceni będą innemu członkowi wspomnianego „klubu 27”. To Jimi Hendrix – powszechnie uznawany za najwybitniejszego, innowacyjnego gitarzystę wszech czasów. Człowiek, który wypracował szereg nieznanych wcześniej technik gry na gitarze elektrycznej, stworzył własny unikatowy styl. Jego życie, przedwczesna śmierć owiane są legendą, a akordy jego gitary brzmią dla wielu jako doskonałość.
Oczywiście nie zabraknie też doskonałej muzyki – z koncertem wystąpi Leszek Cichoński, który wykona z zespołem własne wersje przebojów Jimiego Hendrixa, z płyty „Thanks Jimi Symphonic”. Gościem specjalnym będzie znakomity wokalista Łukasz Drapała.
Bilety na pierwsze spotkanie kosztują 70 zł, na drugie – 100 zł. Szczegóły: galeria.czest.pl
To nie koniec planów na ten rok. W kolejnym miesiącu odbędzie się spotkanie „Od Bacha do Gershwina”, które 23 października poprowadzi Filip Wojciechowski, który zagra wraz z Pawłem Pańtą i Cezarym Konradem. Z kolei w listopadzie wydarzenia będą dwa: pierwsze poświęcone Jackowi Zielińskiemu (13 listopada), drugie – Milsowi Davidowi (27 listopada). Oba poprowadzi Piotr Metz. Zarówno w październiku, jak w listopadzie miłośnicy „Nieśmiertelnych” spotkają się w sali kina OKF „Iluzja”.
Cykl dopełnią dwa koncerty w Klubie Stacherczak: 11 października wystąpi Irek Głyk (gość specjalny: Kinga Głyk), a 18 października – zespół Variete.
red.