Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki exit poll

redakcja
09.06.2024
72592

W Polsce głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego trwało do godz. 21. Z badania exit poll firmy Ipsos przeprowadzonego dla Telewizji Polsat, TVP i TVN wynika, że wyścig do europarlamentu wygrywa Koalicja Obywatelska.

Jak wynika z sondażowych wyników exit poll, w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Poparło ją 38,2 proc. spośród  tych, którzy udali się do urn. Drugie miejsce przypadło partii Prawo i Sprawiedliwość, na którą zagłosowało 33,9 proc. wyborców. Komitet, któremu lideruje Jarosław Kaczyński, przegrał wybory po raz pierwszy od dekady.

Podium zamyka Konfederacja Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena z wynikiem 11,9 proc.

Jak ułożyły się dalsze wyniki? Czwarte miejsce przypadło koalicyjnemu komitetowi Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni, który zebrał 8,2 proc. głosów wyborców. Lokatę za Trzecią Drogą zajął komitet Lewicy, który poparło 6,6 proc. wyborców.

Progu wyborczego nie przekroczyły zaś komitety: Bezpartyjni Samorządowcy (0,8 proc.),  Polexit (0,3 proc.) i inne (0,1 proc.).

Jak to przełoży się na mandaty dla europarlamentarzystów? Z sondażu exit poll wynika, że Koalicji Obywatelskiej przypadnie ich 21, a Prawu i Sprawiedliwości – 19. Konfederacja może liczyć na sześciu eurodeputowanych, Trzecia Droga  – czterech, a Lewica – trzech.

Frekwencja w wyborach do Parlament Europejskiego wyniosła 39,7 proc. w skali całego kraju.

 

redakcja
09.06.2024