Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Hołownia marszałkiem

redakcja
13.11.2023
flag-792067_1280

Za nami inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Marszałkiem został Szymon Hołownia. Posłowie wybrali również pięciu z sześciu wicemarszałków. Wymaganej liczby głosów nie otrzymała kandydatka PiS – Elżbieta Witek.

Odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęło się w poniedziałek, 13 listopada inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. W samo południe otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL). Posłowie złożyli ślubowanie (kolejność składania była zgodna z porządkiem zajmowanych miejsc na sali posiedzeń).

Premier Mateusz Morawiecki złożył w Sejmie dymisję rządu.

Wybrano też marszałka Sejmu X kadencji. Został nim Szymon Hołownia (Polska 2050). Poparło go 265 posłów.

Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, czyli ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie.

Szymon Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem zgodnie z umową koalicyjną, zostać ma Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).

Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek. Za jej kandydaturą zagłosowało 193 parlamentarzystów.

Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji. Następuje on bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 13 listopada głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów.

Podczas poniedziałkowej inauguracji posłowie zdecydowali również, że Sejm X kadencji będzie mieć sześciu wicemarszałków.  Za takim wyborem opowiedziało się 458 posłów. Nikt nie był przeciw, nikt również  nie wstrzymał się od głosu.

Po głosowaniu w tej sprawie marszałek Sejmu zarządził przerwę w obradach. Czas na zgłaszanie kandydatów ustalono do godziny 18.30. Sejm ma wznowić obrady po godzinie 19.

Po wznowieniu obrad posłowie zdecydowali w sprawie wicemarszałków Sejmu – zostali nimi Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja). Przepadła kandydatura Elżbiety Witek (PiS). Za jej kandydaturą było 203, przeciw 252, wstrzymało się trzech posłów.

W związku z tym, że Sejm nie dokonał wyboru szóstego wicemarszałka Sejmu, procedura jego wyboru przeprowadzona zostanie ponownie w późniejszym terminie.

Szymon Hołownia ogłosił przerwę w obradach, a na godzinę 20.15 zwołał posiedzenie prezydium Sejmu. Po nim odbędzie się też Konwent Seniorów.

red.

redakcja
13.11.2023