Polskie drużyny w komplecie w kolejnej rundzie europejskich pucharów !

Adam Kostyra
03.08.2023
fot Raków Częstochowa

O takiej grze i wynikach polskich drużyn kibice Ekstraklasy marzyli od lat. Wczoraj Raków Częstochowa, dziś Lech Poznań, Pogoń Szczecin i w ostatnim dzisiejszym meczu Legia Warszawa sprawiły swoim kibicom sporo radości nie tylko awansami a również samą grą.

W ostatnich latach kibice w Polsce raczej nie byli rozpieszczani wynikami występów reprezentantów Ekstraklasy w Europie. Porażki z egzotycznymi drużynami stały się regułą a kiepskie wyniki naszych mistrzów niestety tradycją.

Jednak w tym roku zauważalny jest zdecydowany postęp. Nasze „eksportowe” drużyny nie tylko wygrywają swoje mecze ale robią to przekonująco !

Fran Tudor po zdobytej bramce

Zawodnicy Rakowa Częstochowa mimo, że nie byli przez wielu specjalistów od futbolu uważani za faworytów nie ulękli się „kata” ekstraklasowych drużyn, Karabachu Agdam. Wygrali dwumecz i walczą dalej o Ligę Mistrzów.

Lech Poznań przekonująco wygrał rywalizację z drużyną Żalgirisu Kowno. Mimo, iż Lechitom zdarzały się chwile rozluźnienia to nikt chyba nawet przez moment nie miał wątpliwości, która z rywalizujących drużyn awansuje.

Pogoń Szczecin, wygrywając swoje pierwsze spotkanie wyjazdowe w europejskich pucharach w Irlandii sprawiła sporą niespodziankę. Ale drużyna portowców wygrała nie tylko zasłużenie ale i niezmiernie efektownie całkowicie zaskakując Irlandczyków z Linfield FC.  W rewanżu nie brakowało emocji ale cudowna bramka Wahana Biczachcziana, która pieczętowała wygraną Pogoni pokazała, że walczymy nie tylko o awans ale i o wygraną w poszczególnych meczach.

Teoretycznie najłatwiejszy dwumecz miała przed sobą drużyna Legii Warszawa. Wyprawa do Kazachstanu okazała się jednak niemiłą niespodzianką dla zdobywców Pucharu Polski. Drużyna Ordabasów Szymkent sprawiła legionistom sporo problemów początkowo wygrywając w meczu 2:0. Legia doprowadziła jednak na wyjeździe do remisu 2:2 a w Warszawie stojąc w roli zdecydowanego faworyta wygrała mecz 3:2 i wywalczyła oczywiście awans do kolejnej rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy.

Czy w kolejnych meczach nasze drużyny odniosą zwycięstwa ? Być może. Patrząc jednak na występy naszych ekstraklasowych drużyn w tegorocznych pucharach możemy być pewni jednego, będzie walka do upadłego. Nikt nie złoży broni przed rywalami, nikt nie podda się już na etapie losowania wychodząc na boisko jedynie po mały wymiar kary. To co widzimy w tym sezonie w grze reprezentujących Polskę klubów to walka i wiara piłkarzy we własne umiejętności.

Wierzymy więc, że w tym roku piłkarze Legii, Rakowa, Pogoni i Lecha dadzą nam sporo emocji i to uwieńczonych pozytywnymi wynikami. Dadzą nam kibicom powody do dumy, klubom potrzebne punkty do ligowego ranking UEFA a sami piłkarze sobie radość z gry w Europie na wiosnę.

a jak Raków Częstochowa wygrywał w Baku przeczytasz – Raków Częstochowa awansuje w Baku 

Adam Kostyra
03.08.2023