Wrocław. Nie żyją obaj policjanci postrzeleni przez Maksymiliana F.

redakcja
05.12.2023
411-218499

W poniedziałek, 4 grudnia policja przekazała informację o śmierci dwóch funkcjonariuszy postrzelonych w głowę z broni palnej. Strzały miał oddać transportowany radiowozem Maksymilian F.

Sytuacja, o której mówi się w całym kraju, miała miejsce 1 grudnia tuż po godz. 22.30 na ulicy Sudeckiej we Wrocławiu. Maksymilian F.  był poszukiwany listem gończym. Za oszustwo miał odbyć karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Został rozpoznany i zatrzymany przez patrol policji. Funkcjonariusze z komisariatu Wrocław Fabryczna przewozili F. celem osadzenia go w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w komisariacie Wrocław Krzyki. Ok. godz. 22.40 mężczyzna strzelił do nich z broni palnej. Jeden został zraniony za prawym uchem, drugi w okolicy prawej skroni.

Podejrzany został zatrzymany w efekcie policyjnej obławy. Do zatrzymania doszło w sobotę, 2 grudnia. Późnym wieczorem prokuratura przedstawiła 44-letniemu Maksymilianowi F. zarzut usiłowania zabójstwa dwóch policjantów.

Od początku policja informowała, że stan postrzelonych funkcjonariuszy jest krytyczny. Niestety, w poniedziałek późnym popołudniem potwierdzono, że jeden z rannych policjantów zmarł. Po blisko godzinie poinformowano, że zmarł również drugi z funkcjonariuszy.

W związku ze śmiercią funkcjonariuszy prawdopodobnie dojdzie do zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo.

Policjanci z garnizonu dolnośląskiego, jak również funkcjonariusze z komend i komisariatów w całym kraju, a także przedstawiciele wielu różnych zaprzyjaźnionych służb mundurowych, 5 grudnia o godz. 17, zatrzymali się na chwilę, aby oddać honor dwóm poległym policjantom z Wrocławia, którzy zginęli w wyniku obrażeń zadanych na służbie z rąk przestępcy.

-Asp. szt. Ireneusz Michalak i jego kolega z patrolu asp. szt. Daniel Łuczyński, którzy od bardzo wielu lat dbali o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, strzegąc porządku jako funkcjonariusze pionu kryminalnego Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna, niestety zapłacili najwyższą cenę, wypełniając tym samym do końca  słowa roty policyjnego ślubowania „(…) nawet z narażeniem życia”. Ich śmierć jest tragedią dla całej Polskiej Policji. Formacja straciła niezwykle doświadczonych policjantów, pełnych pasji i zaangażowania, a ich rodziny najbliższych, którzy byli dla nich… całym światem – czytamy na stronie Policji Dolnośląskiej.

red., mat. Policja Dolnośląska

redakcja
05.12.2023