Likwidacja szlaku przemytniczego narkotyków z USA do Polski. 12 podejrzanych

redakcja
12.09.2023
marijuana-2174302_1280

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wraz z CBŚP, CBZC oraz KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie specjalizowali się w przemycie i handlu marihuaną. Narkotyki przewożono do Polski w paczkach nadawanych w USA. W sprawie zatrzymano 12 podejrzanych, 11 z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Istotą prowadzonego śledztwa było ujawnienie w marcu tego roku przez funkcjonariuszy Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej pewnej przesyłki. W niej znajdowały się hermetycznie zgrzane torby foliowe zawierające marihuanę o wadze ponad 10 kg. Paczka została nadana z USA do odbiorcy zamieszkałego w Poznaniu. Kolejna przesyłka z taką samą zawartością została przechwycona przez służby celno – skarbowe na początku kwietnia br. Tym razem była adresowana do Wrocławia.

Na podstawie dalszych działań, funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), ustalili dane innych osób mogących brać udział w tym przestępczym procederze, a także sposób ich działania. Okazało się, że do Polski narkotyki trafiały za pośrednictwem firm kurierskich – przesyłek ekspresowych. Przewożona w ten sposób marihuana, była następnie porcjowana i dystrybuowana do indywidualnych klientów już  poprzez sklep internetowy. Trwało to od 2020 r. do marca tego roku. Proceder swoim zasięgiem obejmował zaś cały kraj. Według wstępnych ustaleń członkowie grupy mogli przemyć do Polski z USA minimum 100 kg narkotyków.

W konsekwencji wspólnych działań prokuratury, CBŚP, CBZC oraz KAS zatrzymano 12 osób. Pierwsze z zatrzymań odnotowani jeszcze w marcu. Ostatnie przypadły zaś na koniec sierpnia. Prokurator wszystkim zatrzymanym przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem i handlem znacznymi ilościami narkotyków. Wśród nich jest także kierujący działaniami grupy 26 – letni obywatel Białorusi.

Jedenastu podejrzanych najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym. Przestępstwa, które są im zarzucane, zagrożone są maksymalną karą 15 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

mat. Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

redakcja
12.09.2023