Płaca minimalna doczeka się rekordowej waloryzacji. W 2023 roku wzrośnie aż dwukrotnie

Adam Kostyra
29.04.2022
fot. pixabay

Rosnąca inflacja w Polsce napędza presję płacową, ale także wpłynie na wynagrodzenie minimalne. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, zapowiedziała 28 kwietnia na antenie TVP Info, iż najniższa pensja w przyszłym roku zostanie dwukrotnie zwaloryzowana. Jak wyjaśniła, wynika to z ustawowych gwarancji.

Jak poinformowała szefowa MRiPS dwukrotna waloryzacja, jest zagwarantowana w sytuacji, gdy wskaźnik inflacji wynosi więcej niż 5 %. Na podstawie ostatnich danych GUS wskaźnik cen towarów oraz usług konsumpcyjnych wyniósł w marcu 11% rok do roku. Eksperci uważają że to nie koniec wzrostu.

„Jeśli chodzi o wysokość minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku, musimy poczekać na jeszcze jeden wskaźnik do 11 maja i do 15 czerwca przedstawić Radzie Dialogu Społecznego. Jedno, co jest na dzisiaj pewne, to że waloryzacja będzie dwukrotnie w ciągu roku 2023” – powiedziała Marlena Maląg na antenie TVP Info.

Minister rodziny i polityki społecznej zapewniła, że resort przygotowuje rozwiązania oraz różne warianty, które będzie chciał przedstawić Radzie Dialogu Społecznego. Jednak jeszcze trzeba poczekać na ten moment.

W 2022 roku płaca minimalna wynosi 3010 zł brutto. Czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna” wyliczył, że wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczne najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło co najmniej 3 416,30 zł, czyli o 406,30 zł więcej niż teraz.

Adam Kostyra
29.04.2022