Zwierzę mocy czyli pies – oddany przyjaciel i wierny kompan

Adam Kostyra
11.05.2022
fot. pixabay

Pies postrzegany jest jako wzór wierności, lojalności a przede wszystkim pięknej bezwarunkowej miłości. Potrafi być przewodnikiem ale także doskonałym nauczycielem. Każdy, kto ma bądź miał możliwość posiadać psa, doskonale wie, iż jest to przyjaciel na całe życie.

Psy towarzyszą człowiekowi w życiu na tyle długo, aby wokół nich powstało wiele zabobonów. Symbolika psa przez ten okres stała się dość skomplikowana i nie zawsze jednoznaczna. Kiedyś śmiertelnicy tłumaczyli sobie ich zdolność do rozpoznawania ludzkich emocji, historiami o jego boskim czy szatańskim rodowodzie.

Niestety nie zawsze psy budziły pozytywne emocje. Bowiem w okresie panowania Rzymu i w średniowieczu, mało kto uważał psa za zwierzę pomocne czy użyteczne. Brak wiedzy na temat ich psychiki a także obawa przed licznymi wtedy wilkami, zrodziła wiele przesądów. Wówczas nie cieszyły się zbytnią sławą, a nawet budziły obrzydzenie, gdyż włóczyły się w grupach po uliczkach wsi a często też czyniły szkody pośród zwierząt domowych. Dla Celtów pies natomiast był przykładem odwagi oraz honoru. Najodważniejsi wojownicy byli honorowani przydomkiem „pies”. Łączono je z Nodensem, celtyckim bogiem polowania oraz uzdrowienia. Postać boga była przedstawiana jako pies z ludzką twarzą. W wierzeniach Słowian pies zajmował szczególne miejsce. Przyjmował postać zwaną Siemargłem, czyli wielki skrzydlaty pies. Siemargł utożsamiany był z życiodajnym światem roślin. Zadaniem uskrzydlonego psa było przede wszystkim pilnowanie wegetacji zbóż. Mitologia Słowiańska nie posiada żadnych demonów o wyglądzie psa, świadczy to tylko o tym, iż czworonogi ludom kojarzyły się jedynie pozytywnie. Były one cenione jako wierni stróże majątku.

Fot. K KIK

Pies jest związany z elementami wody i ziemi. Dostarcza nam niezbędną moc do odnalezienia samych siebie. Dzięki ofiarowanej przez psa sile, możemy odnaleźć własną ścieżkę życia. Energię jaką posiada służy nam wsparciem w chwilach słabości, samotności czy strachu. Fizycznie oddaje nam w całości siebie oraz swoją bliskość. Duchowo również jest zawsze przy nas. Stoi na straży by nas chronić, kochać, ogrzewać, wspierać a także pocieszać. Pies jest bardzo wtrzymały, wiele potrafi znieść, nawet nas samych, gdy pokazujemy mu swoją nienajlepszą stronę. Pies obdarza swego właściciela ogromną energią, tym bardziej wtedy, gdy jest nam źle czy smutno. W takich właśnie momentach warto przywołać to zwierzę mocy.

Pies jak wkracza do naszego życia staje się wspaniałym i wiernym towarzyszem. Pragnie nam dodawać sił, byśmy zawsze mogli kroczyć dalej oraz pomaga nam zaakceptować samych siebie. Pcha nas do walki bez względu na zewnętrze okoliczności, poodnosi nas na duchu a także nie pozwala się nam poddać. Uczy nas świata oraz natury i harmonizuje z otaczającą przyrodą. Stoi na czele naszych uczuć, dzięki czemu uruchamia radość w naszych sercach. Pies opiekuje się nami i zostaje z nami, przy nas nawet wtedy kiedy wszyscy znajomi nas opuszczą. Pomaga nam przetrwać trudne dla nas chwile a także najtrudniejsze momenty. Jego zadaniem jest przede wszystkim właśnie wprowadzić w nasze życie szczęście, radość a nawet zabawę.

Pojawienie się czworonoga w naszej szarej codzienności zwiastuje edukację w kierunku cierpliwości, wybaczania a także bezinteresownej pomocy. Chce nam pomóc otworzyć oczy na współczucie oraz ochronę najbliższych.

Fot. pixabay

Powinnyśmy brać z nich przykład i patrzeć sercem, a nie oczami. Okazywać swoją radość i miłość wszystkim dookoła. Jego zdecydowanie w dążeniu do celu zawsze kończy się powodzeniem, a umiejętność wybaczania jest naprawdę godna podziwu. Odnalezienie radości z życia dla tych istot nie jest problemem, nawet w sytuacjach krytycznych. Zaufanie jakim potrafi obdarzyć człowieka, jest oddaniem czystego serca. Nigdy nie oczekuje w niczego w zamian, pomaga i pociesza bezinteresownie.

Swoją bezwarunkową miłością oraz gotowością do uciechy, szczenię pokazuje, iż każdy dzień może być tym nowym początkiem. Spoglądając na psa można zobaczyć, że każda chwila daje nową szansę do nauki czy tworzenia życia na nowo bardziej pozytywnie. Pokazuje nam, iż świat jest przyjazny i uczy nas sztuki życia. Wypełnia nasze codzienne zadania i jednocześnie odnajduje w tym spełnienie, jakby nie były to tylko przykre obowiązki, ale coś co da mu korzyść i go uskrzydli.

Nauka jaka czeka człowieka, który posiada psa jest długa i mozolna, ale dzięki temu będzie można cieszyć się z życia, a serca które były wypełnione nienawiścią otworzą się na dobro i stanowczość w działaniach pozwoli dotrzeć do wymarzonego celu.

Mimo iż karta psiej przeszłości nie jest czysta, dziś mało kto przejmuje się tymi zapisami o psach z okresu starożytności czy średniowiecza. Współcześnie pies jest dla człowieka przyjacielem oraz ostoją. Dzięki swej uważności a także niezawodnemu zmysłowi, czworonóg przynosi człowiekowi uzdrowienie w wielu strefach, a przede wszystkim tych, które związane są z emocjonalnymi uniesieniami. Nieustannie pragnie byśmy mogli osiągnąć nie tylko lepszą jakość życia, ale również byśmy mogli się spełniać oraz coraz bardziej wzrastać.

fot. pixabay

K KIK 

Adam Kostyra
11.05.2022