Abonament RTV w górę. Oto nowe stawki

Adam Kostyra
31.05.2022
fot. pixabay

Nie dość, że rosną ceny na sklepowych półkach, to teraz jeszcze dodatkowo wzrosną opłaty abonamentu RTV.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała nowe stawki abonamentu RTV,  będą one obowiązywać w 2023 roku. Takich podwyżek nie było od lat – pisze „Fakt”.

Abonament  RTV musi płacić każdy, kto posiada radioodbiornik bądź  telewizor, nawet jeśli korzysta z telewizji kablowej czy satelitarnej.

Ile trzeba płacić? Opłata za jeden miesiąc za radio to 7,50 zł miesięcznie. Stawka rośnie w przypadku posiadania telewizora oraz radia. Będzie to 24,50 zł miesięcznie.

Abonament RTV w górę. Oto nowe stawki

„Okazuje się, że od przyszłego roku opłaty wzrosną. I tak” — jak podaje „Fakt” – opłata za używanie odbiornika radiofonicznego wyniesie 8,70 zł miesięcznie (czyli o 0,80 zł więcej niż do tej pory). „Z kolei opłata za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego – wyniesie 27,30 zł miesięcznie, czyli o 2,80 zł miesięcznie więcej” – czytamy. W skali całego roku podwyżka wyniesie 33,60 zł.

Nie wszyscy jednak muszą płacić, są tacy co są  zwolnieni z płacenia abonamentu. Są to osoby po 75. roku życia, osoby z orzeczeniem I grupy inwalidzkiej, kombatanci mający status inwalidy wojennego lub wojskowego, a także emeryci, których świadczenie nie przekracza 50%  kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV

Jak wyjaśnia „Fakt”, obowiązek kontroli rejestracji odbiorników spoczywa na Poczcie Polskiej. „Chociaż nie mamy obowiązku wpuszczać listonosza, to jeśli to zrobimy i okaże się, że odbiornika nie zarejestrowaliśmy, to nałożona zostanie na nas kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty (teraz kara wyniosłaby 735 zł, a od 2023 roku – 819 zł)” – czytamy.

Jeszcze większą karę zapłacimy, jeśli zarejestrujemy odbiornik i przestaniemy płacić. „Wówczas otrzymamy wezwanie do zapłaty nieopłaconych składek wraz z odsetkami” – podaje dziennik.

K KIK 

 

 

Adam Kostyra
31.05.2022