Zwiastują wiosnę a dziś mają swoje święto. Dzień Bociana Białego przypada 31 maja. Poznaj ciekawostki o chronionych gatunkach

Adam Kostyra
31.05.2022
fot. K KIK

Dla jednych jest to najważniejszy mieszkaniec polskich wsi, zaś dla innych symbol wiosny.

Niewątpliwie bocian biały jest mocno zakorzeniony w naszej kulturze. 31 maja ten piękny ptak ma swoje święto, czyli Dzień Bociana Białego.

Bocian biały świętuje już od prawie 20 lat

Dzień Bociana Białego został ustanowiony w 2003 roku przez Polskie Towarzystwo Przyrody Pro Natura. Od wielu lat w całej Polsce organizowane są festyny, wycieczki czy różne pikniki. Zarówno młodzi, jak i starsi mogą zapoznać się z tymi na co dzień niedocenianymi ptakami. Na Podlasiu, niedaleko Tykocina, jest nawet Europejska Wieś Bociania pod postacią Dworka Pentowo nad Narwią. Na miejscu zwiedzający mogą przyjrzeć się kilkudziesięciu gniazdom a także wejść na dwie wieże obserwacyjne.

fot. K KIK

Kto wraca do Polski pierwszy – samiec czy samica? Ta informacja Cię zaskoczy

Każdego roku pojawienie się bociana jest dla nas symbolem zbliżającej się wiosny. Wyczekujemy ptaków na niebie tak, jak przebiśniegów na ziemi. Zazwyczaj pierwsze osobniki przylatują z ciepłych krajów już w marcu.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zwraca uwagę na bocianie ciekawostki, które mogą zdziwić. Mało kto ma wie, że jako pierwsze do Polski wracają samice, a jaja wysiaduje oboje rodziców. Dodatkowo, bociany nie mają strun głosowych, a rozpiętość ich skrzydeł może sięgać nawet 220 cm.

Bocianów jak na lekarstwo. Człowiek walczy o ich gatunek

Co 5 bocian na świecie jest polski ale niestety w wielu krajach gatunki te już nie gniazdują. Z pomocą przychodzi tutaj człowiek oraz programy reintrodukcji.

„U nas bocianów jest zawsze dostatek, bo co roku trafia ich co najmniej kilkadziesiąt do Ptasiego Azylu. Te, które po wyleczeniu nie są w stanie poradzić sobie w naturze, zostają u nas. Od kilku lat wysyłamy naszych byłych pacjentów do krajów, w których prowadzi się reintrodukcję, początkowo na Wyspy Brytyjskie, a ostatnio do Szwecji. Potomstwo naszych boćków świetnie sobie już radzi w naturze”  – poinformowało Warszawskie ZOO.

K KIK 

Adam Kostyra
31.05.2022