20 marca rolnicy będą protestowali w całym kraju. Jakie działania zaplanowała policja?

redakcja
19.03.2024

W środę, 20 marca zapowiedziano ponad 580 protestów, w których ma wziąć udział blisko 70 000 osób. Policjanci ruchu drogowego mają zadbać o to, by użytkownicy dróg w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia.

Zabezpieczanie zgromadzeń publicznych jest jednym z ustawowych obowiązków nałożonych na policję. Jej celem zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom oraz ochrona ich praw i wolności. Rolą funkcjonariuszy jest dbanie, by wszelkiego rodzaju zgromadzenia odbywały się z poszanowaniem obowiązującego prawa, a w przypadku jego naruszenia – podjęcie stosownych 0działań.

Dwa tygodnie temu, 6 marca, podczas protestów na terenie Warszawy rannych zostało 14 funkcjonariuszy (doznali urazów ciała w postaci poparzeń i stłuczeń). U jednego z nich uraz głowy były na tyle poważny, że musiał pozostać w szpitalu.

W trakcie tych wydarzeń policjanci zatrzymali 26 osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw, m.in. czynnej napaści, znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, uszkodzenia mienia, a także udziału w zbiegowisku i używania wyrobów pirotechnicznych. Ponadto policjanci Komendy Stołecznej Policji opublikowali wizerunki 14 osób, które brały udział w protestach 6 marca br. w Warszawie i mogą mieć związek z popełnieniem podobnych występków.

W związku z zapowiedzianymi na 20 marca protestami rolników, policja apeluje o zachowanie spokoju i szacunku dla innych opinii.

-Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji, związanej m.in. z wojną za naszą wschodnią granicą, terytorium Polski może być areną działania różnych osób, mających na celu zakłócenie przebiegu protestów i destabilizację nastrojów społecznych. Prosimy o informowanie obecnych na miejscu policjantów o wszelkich sytuacjach, które mogą wskazywać na próby prowokacji – apelują służby na stronie policja.pl

mat. ze strony policja.pl

redakcja
19.03.2024